Kurs Django Robot – #0 – Wstęp i informacje ogólne

Posted on: August 7, 2024

Kurs Django Robot – #0 – Wstęp i informacje ogólne

Kurs Django Robot – #0 – Wstęp i informacje ogólne

Robot mobilny DIY

Dla kogo?

Oczywiście dla każdego! ;D Jeśli chcesz zobaczyć ciekawe rozwiązanie, jak my zbudowaliśmy kosiarkę elektryczną od zera, która jest podstawą do nauki albo praktycznego projektu autonomicznej, wielofunkcyjnej mobilnej platformy, to zapraszam do przeczytania całego kursu! Przedstawimy Tobie, na co warto zwrócić uwagę oraz postaramy się jak najdokładniej przybliżyć potrzebną tematykę do realizacji podobnych projektów. Poruszymy podstawy mechatroniki, czyli synergii mechaniki, elektroniki oraz informatyki.

(Synergia - większy efekt osiąga się poprzez wykorzystanie i połączenie kilku różnych dziedzin niż poprzez ich pojedyncze wykorzystanie każdej z osobna)

Wstęp

Przedstawiamy innowacyjny projekt robota mobilnego przeznaczonego do koszenia trawy. Nasz koncept jest nie tylko gotowy do dalszego rozwoju i modernizacji, ale także stawia czoła wyzwaniom technicznym w sposób dostępny dla każdego entuzjasty DIY. Jeśli posiadasz podstawowe umiejętności programistyczne (lub jesteś chętny do zgłębienia naszego kursu podstawowego z Django) oraz dostęp do warsztatu, jesteś w stanie odtworzyć nasz projekt krok po kroku. Nawet jeśli nie masz wszystkich narzędzi czy umiejętności, mamy nadzieję, że ten kurs dostarczy Ci mnóstwo inspiracji do realizacji własnych projektów. Opowiemy Ci o elementach, z których składa się nasza konstrukcja oraz o oprogramowaniu, które stworzyliśmy i które udostępniamy. Jeśli czegoś nie zrozumiesz, zawsze możesz sięgnąć po wsparcie ChatGPT – tak jak my to robiliśmy podczas tworzenia projektu, lub śmiało napisz do nas – postaramy się pomóc! ;D

Oto, jak prezentuje się nasza maszyna:

kurs-django-robot1-0-im1.jpg
kurs-django-robot1-0-im2.jpg

Informacje ogólne

Nasz robot jest sterowany za pomocą każdego smartfona wyposażonego w hotspot. W aktualnej wersji aplikacji możemy kierować robotem w różne strony: do przodu, do tyłu, w lewo czy w prawo, sterując silnikami krokowymi. Za wykrywanie przeszkód odpowiada czujnik HC-SR04, który zatrzymuje pojazd przed kolizją. Dodatkowo kamerka pozwala na robienie zdjęć, które są od razu wyświetlane na ekranie smartfona. Robot jest wyposażony w silniki DC, które napędzają ostrza do koszenia trawy. Całość jest sterowana za pomocą minikomputera Orange Pi 3 LTS oraz serwera Django.

Do skonstruowania robota użyliśmy materiałów, które mieliśmy pod ręką (aczkolwiek pod ręką mieliśmy dosyć sporo) – w tym części wydrukowane na drukarce 3D, takie jak przekładnie zębate. Zasilanie zapewnia akumulator z wkrętarki. W procesie budowy korzystaliśmy z różnorodnych narzędzi, od kluczy płaskich przez lutownicę po kątówkę. Wymagało to także korzystania z oprogramowania do projektowania 3D i kompilacji kodu na G-code.

Wymiary gabarytowe całego robota prezentują się następująco: 300mm (wysokość) x 380mm (szerokość) x 360mm (długość)

Masa robota to około 8kg

Całkowity koszt za potrzebne części wyniósł nas około 1200 zł

komponent

liczba sztuk

Całkowity koszt [zł]

korytko kablowe 1x330x200[mm]

2

50

profil aluminiowy 40x40x200[mm]

2

10

silniki krokowy

2

150

sterownik silnika krokowego

2

50

silniki DC

2

150

Orange Pi 3 LTS

1

330

koło

2

20

akumulator

1

250

części drukowane

komplet

40

przekaźnik

1

15

przetwornica

3

30

części stalowe

komplet

50

dodatkowe

komplet

50

suma

1200

Tworząc część tego projektu w studenckim stylu "majsterkowiczów", przyświecało nam motto: "Jeśli coś wydaje się głupie, ale działa – to nie jest głupie" ;D Zapraszamy do komentowania, dzielenia się pomysłami i feedbackiem. Jesteśmy otwarci na sugestie i chętnie przeanalizujemy Twoje uwagi!

Category: Kurs Django Robot