Kurs Druku 3D – #1

Posted on: August 7, 2024

Kurs Druku 3D – #1

Kurs Druku 3D – #1

KURS DRUKU 3D

Cześć, zapewne spotkałeś się już nie raz z projektem opartym na częściach drukowanych. To właśnie tutaj postaramy Ci się przybliżyć cały proces druku i przedstawić wszelkie potrzebne narzędzia.

Witamy!

Trochę czasu minęło, technologia idzie do przodu, a już w trakcie tworzenia poprzedniego rozdziału skupiliśmy się tylko na technologii FDM. To może naprostujemy dziś sytuację i weźmiemy na blat temat innych technologii druku 3D? Lecimy! :D

SLA (druk z żywic fotopolimerowych - Stereolitografia)

Do drukowania tą metodą używa się płynnych żywic fotopolimerowych. Warstwa płynnej żywicy utwardzana jest wiązką lasera. Do największych zalet technologii SLA należą: wysoka precyzja wytwarzania, gładkość powierzchni, możliwość uzyskania skomplikowanej geometrii z detalami, szeroki wybór materiałów (sztywne i elastyczne).

kurs-druku-3d-podstawa-1-im1.webp

Polyjet (natryskiwanie żywicy fotopolimerowej)

Najbardziej precyzyjna technologia druku 3D o wysokości nawet do 15 mikronów. Materiałem są żywice fotopolimerowe, które warstwa po warstwie są utwardzane światłem UV. Wydruk Polyjet posiada gładką powierzchnię bez zauważalnych warstw. Technologia umożliwia drukowanie cienkich ścian i skomplikowanych kształtów, a także bardzo realne odwzorowanie kolorów oraz właściwości mechanicznych zaprojektowanego modelu. W tej technologii możemy uzyskać ponad 500 tys. barw. Technologia PolyJet jako jedyna metoda druku 3D pozwala również na mieszanie materiałów podczas druku, w celu uzyskania odmiennych właściwości, np. różnych zakresów twardości w skali Shore’a.



kurs-druku-3d-podstawa-1-im2.jpg

SLS (spiekanie proszku poliamidowego)

Drukarka 3D pracująca w technologii SLS spieka sproszkowany poliamid warstwa po warstwie, skupioną wiązką lasera. Do największych zalet technologii SLS należą: szybkość wydruku, wytrzymały materiał, który może być wykorzystywany do kontaktu z żywnością, a także możliwość uzyskania skomplikowanych kształtów – niepotrzebne jest stosowanie podpór. Zaletą technologii SLS jest produkcja seryjna, gdyż można piętrować detale i układać jeden na drugim wykorzystując kubaturę roboczą.

kurs-druku-3d-podstawa-1-im3.webp

DMLS (spiekanie proszku metalicznego)

Do druku 3D w tej technologii wykorzystuje się sproszkowane stopy metali. Podobna do technologii SLS, lecz laser całkowicie przetapia proszek. Uzyskane w ten sposób modele cechuje duża wytrzymałość i obrabialność. Używane są jako w pełni funkcjonalne części w wielu sektorach przemysłu i medycynie. W przeciwieństwie do SLS modele nie mogą powstawać piętrowo. Zakończony wydruk wymaga obróbki resztek podpór oraz mniej oczywiste -odprężanie w piecu przemysłowym. Odprężenie? A no tak, gdyż podczas przetapiania (nie spiekania), powstają naprężenia w strukturze materiału i aby osiągnąć możliwie najwyższe wytrzymałości oraz niezawodność trzeba te naprężenia wytrzymując w wysokiej temperaturze znieść.



kurs-druku-3d-podstawa-1-im4.png

Zakończenie

Przemysł ciągle naciska i powstają nowsze odmiany tych technologii skierowane pod konkretne potrzeby. Ich lista cały czas rośnie. Tym powinniśmy się cieszyć. Prawda? Krótka lekcja. ale z racji na ilość technologii postanowiliśmy umieścić je w osobnym artykule. To by było na tyle. Dziękujemy i widzimy się tym razem za niedługo ;) W międzyczasie zapraszamy na nasze social media: Facebook, Tiktok, Instagram



Category: Kurs Druk 3D podstawa